Před vydáním

1. září 2010 v 21:14 | Nefrites
Téma: Základy psaní povídek
Autor: Nefrites
Korektura: Calime
Čerpáno: kniha Kurz tvůrčího psaní aneb jak psát hezky česky (Eva Musilová, nakladatelství Computermedia 2008), kniha Kurz tvůrčího psaní aneb od fejetonu po román (Eva Musilová, nakladatelství Computermedia 2008), kniha Tvůrčí psaní pro každého 2 (Markéta Dočekalová, nakladatelství Grada 2010)

Před vydáním
Máte dopsanou povídku a chcete, aby byla ještě lepší? Přečtěte si ji po sobě. A pak ještě jednou. A znovu.
Po napsání povídky je dobré ji dle rozsahu nechat patřičnou dobu uležet. Tato doba se pohybuje od týdne až k několika měsícům. Zvlášť pokud si chcete dělat betareadera (korektora) sami. Někteří lidé si myslí, že beta jen opravuje gramatické chyby, ale to povětšinou není zdaleka ta nejdůležitější část její práce. Vyjadřuje své pocity z povídky. Hledá logické mezery. Dobrá beta také pozná, co má povídka navíc. Tahle scéna by tam nemusela být a tenhle rozhovor je moc utahaný a důležité informace se v něm ztrácí. Skvělá beta pozná, co povídce chybí.
Sem připiš pár vět o tom a o tom, protože tenhle přechod je jinak moc sekaný, ztrácí to návaznost. Tady zkus dát tu důraznou větu na nový řádek. Chybí mi tam rozhovor těch dvou, připadám si ochuzeně, protože jsem se na něj těšil/a.
Najděte si betareadera.
Znám člověka, který má betareadery na jednu povídku vždycky tak čtyři. Gramatickou korekturu, ještě jednu, skutečný betaread a já nevím co ještě. Jedno je ale jisté, píše dobré povídky také kvůli tomu, že mu tihle lidé pomáhají.
Po předělání posledních věcí a před vydáním povídky se ujistěte, že beta vaši poslední verzi viděla. Protože, kdo by chtěl být pod povídkou nařčen, že ji opravoval, když je plná chyb.
Pokud hodláte psát kapitolovou povídku, je dobré ji nejprve napsat a teprve potom vydávat. Nikdo neví, kdy dostanete autorský blok, nebo jestli povídku dokážete vůbec dopsat. Pokud to nezvládnete, nedopsané povídky podle mě patří spíše do šuplíku.
Většina mých povídek, které jsem psala a hned potom poslala na net, skončila nedopsaná, plná chyb a už dlouho s nimi vůbec nejsem spokojená. Z vlastní zkušenosti vím, že povídku, kterou máte celou v počítači, je daleko lehčí celou vydat.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Dejte o nás vědět

Banner